полк. доц. д.н. Петър Маринов
доцент в катедра „Сухопътни войски” на факултет „Командно щабен”, ръководител на магистърската програма
Полк.доц.д.н. Петър Маринов започва службата си през 1997 г. като офицер – инженер на радиолокационни системи. Служи в системата на противовъздушната отбрана на Сухопътни войски и преминава през различни позиции, включително до старши експерт в командването на Сухопътните войски на Българската армия. От 2010 г. е преподавател във Военна академия „Г.С.Раковски”. Шансът и предизвикателството да участва в мисии на българската армия в Ирак и Афганистан събуждат интереса му не само към проявленията на тероризма, но и към причините за неговото възникване. Изследва различни аспекти на неконвенционалните заплахи, процесите на радикализация и асиметричността в провеждането на операциите.
Полк.доц.д.н. Маринов е е "Доктор" в направление 'Военно дело" и "Доктор на науките" в направление "Национална сигурност". Преминал е редица специализации в България , както и в Defense institute of International Legal Studies (DIILS) – САЩ и NATO Center of excellence – Defense against terrorism (COE-DAT) - Турция.
Полк. доц. д.н. Маринов е основен автор и ръководител на магистърската програма, а от 2022 е член на NATO Independence Scientific Evaluation Group (ISEG) с отговорност „Противодействие на тероризма“. От 2023 е ръководител на новосъздадения Център за Изследване на Ексремизма и Тероризма (ЦИЕТ).
д-р Лъчезар Милушев
главен асистент, съавтор на магистърската програма
Започва кариерата си като офицер от системата за противовъздушна отбрана. Дълги години работи в системата на МВР, като последователно преминава през различни длъжности, включително съветник на министъра на вътрешните работи и оперативен помощник на главния секретар.
Като директор на Дирекция „Анализи и политики” на МВР е един от основнните автори на Закона за противодействие на тероризма и Стратегията за противодействие на радикализацията и тероризма.
Д-р Милушев е съавтор на магистърската програма и има значителен принос за нейното развитие. От 2023 е заместник-ръководител на новосъздадения Център за Изследване на Ексремизма и Тероризма (ЦИЕТ).
проф.д.н. Георги Торнев
Професор Георги Торнев е полковник от резерва. Дипломира се във Висшето народно артилерийско училище „Георги Димитров“ Шумен като магистър по „Автоматизирани системи за управление“.Инженер е по радиоелектроника. Впоследствие завършва Военна командна академия за противовъздушна отбрана „Г.К.Жуков“ в гр. Калинин СССР. Дипломира се като Магистър по национална и международна сигурност във ВА „Г.С.Раковски“.
През 1999 год. придобива научно-образователна степен доктор като защитава дисертация на тема „Оптимизиране на електронното смущаване на противникова ПВО в интерес на ударната авиация“. През 2005 година придобива научна степен доктор на науките след защита на дисертация на тема „Прогнозиране развитието на бойни действия чрез моделиране“. Завършил е езиковото училище на канадските въоръжени сили във военна база „Сейнт Жан“ в Монреал. През 2000 год.е избран за доцент във ВА „Г.С.Раковски“..Бил е началник на катедра „Военна стратегия“ и заместник декан по научната част на факултет „Национална сигурност и отбрана“. Заемал е длъжността главен мениджър по сигурността на „Овергаз“ АД. Работи като гост преподавател във ВА „Г.С.Раковски“. Интересите му са в областта на националната сигурност, индустриална и енергийна сигурност, корпоративната сигурност, информационните операции, електронна война и моделиране на операции.
проф. дн. Илин Савов
Комисар проф. дн. Илин Савов е роден през 1980 г. в гр. Смолян. Служител е в службите за сигурност на Република България от 2000 г. През 2007 г. получава магистърска степен по специалността „Защита на националната сигурност” в Академията на МВР., а от 2010 г. е магистър по право от ВСУ „Черноризец Храбър” – гр. Варна. През 2013 г. от научно жури в Академията на МВР му е присъдена образователно-научна степен „доктор” в направление „Национална сигурност”, през 2015 г. придобива академична длъжност „доцент” във Висше училище по сигурност и икономика – гр. Пловдив. Защитил е дисертация на тема „Взаимодействие и координация между СДОТО и оперативните служби на МВР и ДАНС при прилагане на специални разузнавателни средства”. През 2017 г. придобива академична длъжност „професор” по направление „Национална сигурност”. Заемал академични длъжности : професор към факултет „Полиция“, катедра „Оперативно-издирвателна дейност“ на Академия на МВР и професор към факултет "Национална сигурност и отбрана", катедра "Национална и международна сигурност" на Военна Академия "Г.С.Раковски". Експерт е по проблемите на националната и международната сигурност, оперативно-издирвателните и оперативно-техническите дейности за защита на националната сигурност от посегателства и престъпни прояви. Автор е на студии, десетки доклади/статии и на монографиите „Специални разузнавателни средства“ (2014), „Специфични негласни методи с оперативно-технически профил“ (2020), „Международния опит в прилагането на специални разузнавателни средства“ (2021) и „Роля и значение на информацията и трафичните данни в съвременната среда за сигурност“ (2022). Член е на Съюза на учените в България и на Международната полицейска асоциация (IPA). В кадемичната си кариера достига до заместник ректор на Академия на Министерство на вътрешните работи на Република България.
полк. проф. д.н .Георги Карастоянов (о.р.)
Доктор по психология от Института по психология на БАН (1994) и доктор на психологическите науки (2017). О.р. полк. проф. д.н. Карастоянов е бил дългогодишен ръководител на катедра „Психология и лидерство” във Военна академия. Преподава в СУ “Св. Климент Охридски”, Нов Български университет и Академия на МВР. Работи в областта на социалното влияние, лидерството, стреса и психологическите операции. Автор е на книгите „Стрес и военна среда” (1996), „Психологически операции” (2002), „Психология на преднамереното влияние” (2012) и „Психологичните типове по Карл Юнг и стресът”(2000) в съавторство с проф. Антоанета Христова.
Проф. д-р Лидия Велкова
Професор по „Организация и управление извън сферата на материалното производство (Управление на сигурността и отбраната)”.
С опит в създаването и преподаването в бакалавърски и магистърски програми на Военна академия, АМВР, УниБит, ЮЗУ „Неофит Рилски“. Прилага свой пакет от обучителни програми и материали в областите „Теоретична икономия“, „Основи на мениджмънта”, „Управление на човешките ресурси”, „Административен мениджмънт“, „Икономическа сигурност“, „Корпоративна сигурност“, „Корупционни практики и превенция на корупцията” и др. Научен ръководител на докторанти и дипломанти в магистърски програми.
главен комисар д-р Антон Златанов
Главен комисар д-р Антон Златанов е роден на 8 октомври 1976 г. в София. Отбил е военната си служба през 1996 г. в ШЗО „Христо Ботев“ в град Плевен.
През 2016 г. след публична защита на дисертационен труд в Академия на МВР, му е присъдена образователна и научна степен „Доктор“ в професионално направление „Национална сигурност“.
Преди това, през 2000 г. завършва висше образование в УНСС по специалността „Планиране и прогнозиране на икономически системи“, а през 2002 г. магистратура по „Международни икономически отношения“ в Стопанската академия в Свищов. Постъпва в МВР през 1997 г. като полицай в отдел „Охранителна полиция“. Преминал през различни позиции, включително директор на Столична дирекция на вътрешните работи (СДВР). Към настоящия момент главен комисар д-р Златанов е началник на Главна дирекция "Гранична полиция" на МВР.
Многократно награждаван, включително с почетни знаци на МВР и с отличие „За доблест и заслуги“. Преминал курсове на обучение в Интерпол и Европейски полицейски колеж, както и в полицейски академии и училища в Холандия, Израел, Германия, Швеция, Португалия, Чехия, Полша, Великобритания, Испания и др. в направленията „Обществен ред и управление на тълпа“, „Радикализъм и екстремизъм“, „Мащабни масови мероприятия“, „Противодействие на футболното хулиганство“, „Управление на кризи и кризисен мениджмънт“.
През 2016 г. завършва специализирана тренировъчна програма в Полицейската академия на Китай в Шанхай и Пекин, а през 2018 г. - едномесечен курс на тема „Иновативни методи в разследването“ в Международния университет по криминалистически науки в Гуджарат, Индия. През 2020 г. специализира в Израел на тема „Противодействие на глобалния тероризъм и антисемитизъм“.
В практиката е познат като част от ръководните и организаторските екипи на МВР по обезпечаване на сигурността при редица мащабни масови мероприятия. Сред тях са посещенията на държавни делегации, водени от Президентите на САЩ Джордж Буш и на Русия Владимир Путин, на Папа Йоан Павел II и на Папа Франциск, на срещите на върха на ОССЕ и НАТО, както и редица други държавни визити. През 2018 год. е отговорен за организацията и мерките за сигурност по време на българското председателство на Съвета на Европа. Познат е като ръководител при обезпечаване на сигурността и на други масови мероприятия като футболни и спортни събития, както и протестни прояви.
майор Димо ИВАНОВ
асистент в катедра „Сухопътни войски”
Майор Димо ИВАНОВ е роден през 1983г. в гр. Ямбол.
През 2006г. завършва Националния военен университет „Васил Левски“ в гр. Велико Търново образователно-квалификационна степен „бакалавър” в специализация „Войсково разузнаване” и специализация „Приложна лингвистика”, а през 2009г. магистърска степен по специалност “Национална и регионална сигурност”. Предизвикателството да работи в екип го подтиква през 2012г. да завърши и магистърска степен по специалност “Психология” във ВТУ „Св.св. Кирил и Методий“. В последствие през 2020г. завършва и магистърската специалност в професионално направление „Военно дело” на ВА „Г.С.Раковски”
В своята служба преминава през различни позиции, като последната която заема е старши експерт във Военния команден център. Основен отпечатък и мотиватор за засиленият му интерес в областта на противодействието на радикализацията и тероризма се дължи на длъжността му като военен психолог. Възможността да участва в мисия, а именно като психолог на Българския контингент в Афганистан през 2018г., както и преминаването му през различни квалификационни курсове в страната и чужбина, успешно преминатата Стажантско-изследователска програма на NATO Centre Of Excellence – Defence Against Terrorism (COE-DАT) – Анкара, Турция, допринасят за обогатяването на знания му и засилват желанието за усъвършенстване в областта на противодействието на радикализацията и тероризма в контекста на съвременните заплахи и неконвенционалните бойни действия.От 2023 м-р Иванов е секретар на новосъздадения Център за Изследване на Ексремизма и Тероризма (ЦИЕТ).